Konzultáció Borboly Csabával” facebook csoport

KONZULTÁCIÓ EREDMÉNYEI

2016. június 22.

– szakiskolák közkedveltsége –

TÉMA AKTUALITÁSA:

Ezt a kérdésünket egy olyan időszakban tettük fel, amikor a nyolcadikos diákok a kis érettségi előtt álltak, ezt követően pedig az iskola- és szakmaválasztás várt rájuk. S bár napjainkban igen elterjedt az elméleti líceumok magas státusza, főként egy szakiskoláshoz képest, de jó esetben egy megfelelő képzésben résztvevő diák négy év után már szakmával a kezében hagyhatja el az iskola padjait, amely akár a megélhetését is biztosítja egyetemi végzettség nélkül. A szakemberekre mindig is szükség van. De ennek ellenére a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy a szülők és a gyerekek is csak kényszer megoldásként választják a szakiskolákat.

 

KÉRDÉS:

Mi a legmeghatározóbb tényező, amiért gyereke továbbtanulását NEM egy szakiskolában képzeli el?

EREDMÉNYEK:

A szavazatok alapján az alábbi rangsort állíthatjuk fel:

A szavazáshoz 6 hozzászólás is érkezett, amelyek többek között arról árulkodnak, hogy szükség van szakiskolákra, minőségi képzésekre és kézzelfogható dolgokra. Javaslatként érkezett egy ötlet is, amely szerint szabadidős köröket, tevékenységeket kellene szervezni már kisebb korban, hogy a fiatal megtapasztalja az építés, az alkotás varázsát.

A leadott szavazatok alapján azt mondhatjuk el, hogy a szülők leginkább az oktatás minőségének következtében nem támogatják a gyerekek szakiskolában való tanulását, valamint második helyen a munkapiacon való nehéz elhelyezkedés jelenik meg, amelyet nagy valószínűséggel vissza lehet vezetni az oktatás minőségére is. Hiszen ha nem kap megfelelő képesítést, akkor az a mukáján is meglátszik a fiatalnak. Mindezek összesítéseként harmadik helyen szerepel az előítélet, miszerint ezek az iskolák és a benne tanulók státuszkülönbségeknek vannak kitéve, amely szinten szavazatokat kapott. És végül a felkínált szakok milyensége és a róluk való tájékoztatás lett megjelölve nyomos érvként a szakiskolák ellen.

 

TOVÁBBI LÉPÉSEK

Hargita Megye Tanácsa az utóbbi időben fokozottan is felkarolta a szakoktatás ügyét, és nap mint nap próbálunk tenni mindaz ellen, amit a szavazás eredményei felmutattak. És persze első szempontként az oktatás minősége az, amin változtatnunk kell, hiszen ez befolyásolja a többi tényezőt is.

Létrehoztuk a Fejlesztési ügynökséget, amely kiemelten foglalkozik a szakoktatással, valamint a vállalkozások és beruházások témakörével, de emellett számos programunk, pályázati lehetőségünk vonatkozik az ilyen profilú osztályokra, legyen szó gyakorlótermek felszereléséről, tankertek létrehozásáról, gyakornoki programról, pályaorientációról, ösztöndíjprogramról és még sorolhatnánk. Ezen az oldalon bővebben informálódhatnak az ezen a területen végzett tevékenységeinkről: (http://www.borbolycsaba.ro/tag/szakoktatas/), de a nyolc éves beszámoló alapján is átláthatóvá válik munkánk és akaratunk a helyzet megváltoztatására, amelyet folytatni szeretnénk.

 

A témához kapcsolódó dokumentumok:

  1. Nyolc éves beszámoló szakoktatás témakörében http://www.hargitamegye.ro/upload/public/beszamolo/14_Szakkepzes.pdf
  2. A Hargita megyei szakoktatás helyzete

http://elemzo.hargitamegye.ro/a-hargita-megyei-szakoktatas-helyzete/

  1. Pályaorientáció Hargita megyében – Kutatásbeszámoló

http://elemzo.hargitamegye.ro/palyaorientacio-hargita-megyeben-kutatasbeszamolo/

Adatok:

Konzultáció kezdete: 2016. június 22. – folyamatos

Konzultáció helye: „Konzultáció Borboly Csabával” facebook csoport –

https://www.facebook.com/groups/641571599341625/?fref=ts

 

Továbbra is várjuk a hozzászólásaikat, véleményüket a témában, a facebook csoportban, vagy a megyei tanács elérhetőségein.

Letöltés

pdf

Loading